Zombie - gry vs. rzeczywistość

Zombie – gry vs. rzeczywistość

3D Polecne i promocje Przygodowe Science-fiction

Dobrze znani mięsożercy, którzy występują w grach najczęściej jako nasi przeciwnicy, powstający z grobów za pomocą nekromancji, lub zrodzeni w wyniku eksperymentów naukowych, czy wybuchu nagłej epidemii.

Dobrze znani mięsożercy, którzy występują w grach najczęściej jako nasi przeciwnicy, powstający z grobów za pomocą nekromancji, lub zrodzeni w wyniku eksperymentów naukowych, czy wybuchu nagłej epidemii. Mowa tutaj oczywiście o Zombie. Właśnie te potwory stanowią główny element rozgrywki w takich popularnych tytułach jak „Dead Island”, „Dying Light” czy „Resident Evil”. Nie możemy również zapomnieć o licznych dodatkach do gier, które umożliwiają zmierzyć się z Zombie, w wydawałoby się najmniej odpowiednim miejscu. Możemy tutaj wymienić: „Call of Duty: World at War” osadzone w klimacie drugiej wojny światowej, czy „Red Dead Redemption”, ukazujące życie na dzikim zachodzie.

zagraj_teraz

 

Noc Żywych Trupów

Obraz Zombie z jakim najczęściej się spotykamy został po raz pierwszy przedstawiony w filmie „Noc Żywych Trupów” z 1968 roku. To właśnie z niego, twórcy gier o tej tematyce czerpią wzór potwora. Według wcześniej wymienionego tytułu typowy „Zombiak” charakteryzuje się małą prędkością poruszania się, ograniczoną koordynacją ruchową, niepowstrzymanym apetytem na ludzkie mięso oraz nieumiejętnością posługiwania się jakimikolwiek narzędziami. Istoty te nie potrafią również w żaden sposób komunikować się między sobą, lecz są bardzo wyczulone na bodźce takie jak: dźwięk czy silny strumień światła. Za wszelką cenę próbują dopaść wcześniej zauważoną ofiarę, co z kolei w grach przekłada się na główne z ich strony zagrożenie dla gracza. Takiego przeciwnika można osłabić wymierzając cios w jakąkolwiek część ciała, lecz aby doprowadzić do jego unicestwienia należy zniszczyć mu mózg lub doszczętnie zniszczyć ciało.
Wygląd zewnętrzny natomiast, na pewno nie zalicza się do przyjemnych widoków. Pomimo, iż jego sylwetka przypomina człowieka, w czasie rozgrywki często spotykamy się z osobnikami, z których głów wystają mózgi, lub są pozbawieni niektórych kończyn. Posiadają ostre zęby, które są ich jedyną bronią budzącą u wielu strach i panikę. Skóra sprawia wrażenie, jakby cały czas przechodziła proces gnicia, a oczy nie mają żadnych ostrych barw i są wyblakłe.

Jak już wiadomo przedstawiony wyżej opis zadebiutował w filmie „Noc Żywych Trupów”. Zanim jednak film powstał, zombie znane było głównie z kultu voodoo, kojarzącym się przede wszystkim z laleczek, dzięki którym możemy wyrządzić krzywdę nie lubianej przez nas osobie. Pochodzące z Afryki, obecnie występujące na terytorium Haiti i południowego USA jest mieszanką katolicyzmu i afrykańskiej religii Yoruba.

zagraj_teraz

Badając sprawę w kontekście religijnym wyznawcy tej wiary traktują Zombie jako osobę pozbawioną świadomości, nad ciałem której zapanował nijaki Ghede, czyli duch śmierci i płodności. Rezultatem jest opuszczenie przez nią swojego grobu, do którego została wcześniej złożona. Nie dzieje się to jednak przypadkowo, lecz jest spowodowane odpowiednim rytuałem odprawianym przez szamanów. Powołany do iluzyjnego życia „Żywy Trup” jest wykorzystywany do różnych zadań, wyznaczonych przez osobę która tego dokonała. Mogą zawierać się w nich takie czynności jak uprawa roli czy wykonywanie prac potrzebnych w domostwie. Pierwotnie nie ma w nim potrzeby zabijania ani konsumpcji ludzkiego mięsa, jednakże może wyrządzić komuś krzywdę, jeśli tylko zażyczy sobie tego jego stwórca. Aby mógł on korzystać z usług zombie jak najdłużej, nie może dopuścić do sytuacji w której, jego podwładny zjada sól lub jakąś słoną potrawę. Jeżeli jednak do tego dojdzie, powołany do życia zorientuje się, że tak naprawdę nie żyje po czym wróci do miejsca pochówku i samodzielnie zakopie się w grobie, który wcześniej opuścił. Dla bliskich zmarłego, przemiana w zombie zapewne nie jest niczym przyjemnym. W celu uniknięcia tego przykrego zjawiska, przed pochówkiem należy przebić nieboszczyka kołkiem, oraz pozbawić go rąk i nóg. Zwieńczeniem całego procesu zapobiegawczego jest czuwanie rodziny umrzyka nad jego grobem, przez kilkanaście dni po pogrzebie. O wyglądzie haitańskiego zombie nic nam nie wiadomo, jednak możemy domyślać się, że nie jest on tak przerażający jak ukazują nam to gry.

zagraj_teraz

 

Teraz krótkie przedstawienie jak temat Zombie wygląda od strony naukowej.

W 1980 roku etnobotanik Wade Davis, wyruszył na Haiti w celu przyjrzenia się nie wiarygodniej sprawie przywracania do życia. Na wyspie spędził stosunkowo mało czasu, lecz udało mu się ustalić że tamtejsze zmartwychwstania wcale nie są spowodowane czarną magią. Okazało się, że szamani wytwarzają środek, po zażyciu którego, dana osoba, przy zachowaniu pełnej świadomości przechodzi w stan wegetatywny. Nie można wtedy dostrzec u niej pracy płuc a tętno utrzymuje się blisko zera. Następnie dochodzi do jej pochówku, a po jakimś czasie szaman dokonuje ekshumacji. W celu zdobycia kontroli nad ofiarą podaje jej porównywalny do narkotyku środek uzyskiwany z ziela Jimsona. Powoduje on utratę świadomości oraz nieprawidłowe postrzeganie bodźców zewnętrznych.

zagraj_teraz

 

Potwierdzeniem odkryć Davisa może być historia która przydarzyła się pewnemu Amerykaninowi.

W 1969 roku został on przyjęty na leczenie do szpitala z powodu problemów z układem oddechowym. Pomimo starań lekarzy zapadł w śpiączkę, po czym został uznany za zmarłego. W odstępie kilku dni odbył się jego pogrzeb. Osiemnaście lat później uznany za zmarłego Klerwius Narcis, niespodziewanie odwiedził swoją siostrę. Opowiedział co działo się z nim przez te wszystkie lata, o tym, że został pochowany żywcem, następnie odkopany i wykorzystywany do pracy na plantacji cukru. Lekarze potwierdzili jego tożsamość, był to ten sam mężczyzna, który zapadł w śpiączkę a następnie zmarł.

zagraj_teraz

Wizerunek Zombie jaki ukazują nam dzisiejsze gry ma niewiele wspólnego z postrzeganiem naukowym i religijnym. Jedynym wspólnym elementem może być żywot tych istot, który w każdym ujęciu pozbawiony jest świadomości i racjonalnego myślenia. Mimo wszystko najważniejsze jest jednak to, że poszczególne produkcje podczas starć z hordami nieumarłych, potrafią dostarczyć odpowiedni poziom rozrywki, z czego społeczność graczy czerpie przyjemność.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments