W co Polacy inwestowali po 89. roku?

W co Polacy inwestowali po 89. roku?

Bez kategorii

W co Polacy inwestowali po 89. roku? Zanim przejdziemy do poziomu po 89. roku warto jest się zastanowić co w Polsce było przed. Tak zwany szary obywatel był do dyspozycji przede wszystkim książeczkę oszczędnościową PKO, na której nie warto było „ciułać” przed końcem ósmej dekady, bowiem oczekiwała na niego hiperinflacja.

Kojarzymy się do roku 1989

Dużo stracili ci, którzy w 1989 roku zrezygnowaliśmy z praktyki w USA łącznie z pieniędzmi. Przez większość powojennych dekad ważna było prawić o inwestycjach państwowych. W latach 80. próbowano nawet „oswoić” prywatną inicjatywę możliwością prowadzenia sklepów z nadrukiem „Ajent”. Nadal ciężko było prywatnie kupić ziemię lub nowe nieruchomości. Jednak pod koniec ósmej dekady, jak to teraz decydenci stracili wiarę w komunizm, zaczęło powstawać coraz dobrze własnych firm, choćby wypożyczalni kaset wideo. W miejscowościach nieźle prosperowały bary, restauracje i restauracje.

Tuż po roku 1989

Po roku 1989, a dokładnie w 1990 pokazało się, że zasoby gotówki, którymi korzystali Polacy były dobrze korzystniejsze niż podaż towarów. Spowodowało to wysoką inflację, która sięgnęła 1395 proc. Jednak konsekwentne egzekwowanie m.in. tak zwanego popiwku w dużym stopniu uznało tę inflację ograniczyć.

Pomimo tych dolegliwości u dużej liczby naszych rodaków obudził się instynkt przedsiębiorczości. Do najtańszych wtedy biznesów zaliczyć można dodane wypożyczalnie kaset wideo. Pamiętamy targowiska miejskie umiejscowione nierzadko w miastach miast, gdzie ważna istniałoby już kupić każdy drobiazg. Powstawały prywatne hurtownie. Upadały państwowe zakłady, czasem na wartości domina. W ich miejsce (np. piekarni) powstawały firmy podobnych branż jednak bardziej skuteczne.

Co potem

Znacznie mocno zaczęły pojawiać się nowe branże a na momencie tysiącleci daje o sobie znać wzmożone uczestnictwo w własnej gospodarce inwestorów zagranicznych. Polska gospodarka zaczęła bowiem się stabilizować. Bezrobocie wciąż było ogromne, jednak stopniowo się już zmniejszało. Część inwestorów dostrzegła swoje szanse w turystyce. Coraz większym powodzeniem wśród turystów otworzyły się cieszyć takie regiony, jak Warmia i Mazury i okolice Tatr. Działki nad jeziorami stały się coraz cenniejszym nabytkiem.

Jako ze Polacy się wyraźnie wzbogacili to piękna większość z ich zaczęli pamiętać o daniu tak swojego majątku, aby ten na nich podejmował. W gorących latach do najtańszych sposobów inwestowania naszych rodaków należą nieruchomości, zwłaszcza bycia pod wynajem i okolica.

Część próbuje jeszcze lokat bankowych, ale te póki co nie są opłacalne, zarówno ze powodu na głębokie oprocentowanie, kiedy i pracującą inflację.

Zastanawiasz się w co zainwestować w momentach kryzysu?

zobacz W co Polacy inwestowali po 89. roku?

0 0 vote
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments