Trzy konsole stacjonarne od jednego producenta, czy one naprawdę różnią się od siebie?

Porady/Wskazówki

Jeszcze kilka lat temu tak na dobrą sprawę tylko dwie konsole się liczyły. Był to XBOX oraz PlayStation, gdyż Wii U było kupowane jedyne przez małe grono fanów Nintendo. Jednak dziś sprawa ma się inaczej, gdyż samo Sony oferuje nam, aż trzy wersje Playstation 4. A więc czym poszczególne konsolę różnią się od siebie?

W pierwszej kolejności omówię ofertę Microsoftu. Najbardziej podstawowy model to XBOX One, zdecydowanie mogę ją polecić osobom, które na konsoli nie chcą tracić wyjątku. Co prawda nie zagramy w gry w 4k, ale nawet najmocniejsza konsola nie zawsze to gwarantuje. Następny jest XBOX One S, który od wersji bez S różni się jedynie tym, że jest mniejszy i posiada odtwarzacz blu-ray do filmów w 4k. Niektórzy mogą pomyśleć, że to gry są w jakości UHD na tej konsoli, ale nie jest to prawdą. Sprytni marketingowcy reklamując konsolę, przedstawiają ją tak, jakby gry posiadały lepszą grafikę, niestety tak nie jest. Tą wersje polecę ludziom, którym zależy na miejscu oraz możliwości oglądania filmów w wysokiej jakości. Ostatni jest XBOX One X i jest to na ten moment najpotężniejsza konsola na rynku z mocą sześciu teraflopów. Jeśli ta liczba komuś niczego nie mówi to już wyjaśniam. Znaczy to mniej więcej tyle, że na konsoli powinna być możliwość grania w gry w jakości 4k, ale tylko w teorii tak jest. Tak naprawdę gry, które nie były przystosowane do tej jakości są jedynie trochę lepsze wizualnie. Ważna jest również płynność gry, która w Full HD wynosi 60 fps’ów. Moim zdaniem właśnie to jest ważniejsze, gdyż dzięki temu nie uświadczymy cięcia się gry. W niektórych tytułach jest kilka możliwości ustawienia grafiki i tak na przykład w Rise of the Tomb Raider możemy wybrać pomiędzy Ultra HD, a Full HD z 60 fps’ami. Jeśli komuś zależy na jak najlepszej grafice i płynności rozgrywki to polecam XBOXa One X, ale trzeba pamiętać, że tańsze warianty również są godne uwagi. Microsoft oferuje również kompatybilność wsteczną, co jest świetnym rozwiązaniem, a dzięki temu możemy grać w tytuły z XBOXa 360. Oferowany jest również abonament Xbox Live Gold, który umożliwia nam granie online oraz otrzymujemy dostęp do czterech gier co miesiąc.

Następne na rynku jest Sony wraz z PlayStation. Najbardziej podstawowy model to PlayStation 4, które jest odpowiednikiem XBOX One, więc każdy kto liczy się z budżetem powinien wybrać ten model. Następne jest PlayStation 4 Slim od poprzednika różni się jedynie tym, że jest mniejsze i tylko tyle. Ostatnie oraz najpotężniejsze jest PlayStation 4 Pro. Konsola pozwala tak samo jak XBOX One X na wybór ustawień graficznych. Technologia HDR, dostępna w niektórych tytułach zapewnia nam żywsze kolory, a oprawa wizualna znacznie zyskuje dzięki temu. Sony jako jedyne oferuje nam do swoich konsol gogle wirtualnej rzeczywistości. PlayStation VR są najtańszymi goglami na rynku, które nie odbiegają znacznie od swoich droższych odpowiedników. Oczywiście dostępny jest również abonament PlayStation Plus i w tym momencie warto się zatrzymać. Jeszcze jakiś czas temu Sony oferowało raczej słabe tytuły i nic wartego uwagi, ale ostatnio pod tym aspektem poprawiło się. Niedawno w ramach abonamentu dostępny był Metal Gear Solid: The Phantom Pain, a w marzec 2018 będzie najlepszym miesiącem dla abonamentów. Dostaniemy Bloodborne oraz Ratchet & Clank. Czyli dwa ekskluzywne tytuły dla PlayStation. Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze konsoli są właśnie tytułu na wyłączność. Moim zdaniem Sony ma znacznie lepszą ofertę od Microsoftu, gdyż w swojej bibliotece posiada takie hity jak: Uncharted, The Last of Us, God of War lub Bloodborne.

Ostatnią konsolą jest Nintendo Switch. Mówię o tej konsoli na końcu, ponieważ ten produkt jest kierowany do zupełnie innego grona niż XBOX, czy PlayStation. Japończycy połączyli konsolę stacjonarną wraz z przenośną. W pudełku znajdujemy swego rodzaju tablet do którego możemy przymocować kontrolery oraz stację dokującą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby odpiąć konsolę od stacji dokującej i wyjść z nią na miasto. Problematyczna może być bateria, gdyż ta umożliwia tylko na trzy godziny gry. Nintendo oferuje nam wiele świetnych gier jak Mario lub Zelda, ale również bardziej znane tytuły jak Skyrim. Ninetendo Switch jest ciekawym wyborem, ale każdy musi zdefiniować swoje potrzeby i wybrać to co będzie pasowało mu najbardziej.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o