Rozszerzona rzeczywistość wielkimi krokami wkracza w świat realny

Aktualności

W niedalekiej przyszłości możemy mieć doczynienia z rozszerzeniem się zjawiska rozszerzonej rzeczywistości, która nie tylko może znacznie ułatwić nam życie ale również sprawić, że nikt już nie będzie anonimowy…

Rzeczywistość w świecie AR

Augmented Reality to rozszerzona rzeczywistość, którą mieliśmy okazję poznać przy powstaniu Pokemon Go. Wówczas technologiczny świat zjednał się nam z rzeczywistością. Gra wciągnęła nie tylko dzieci ale również dorosłych. W tym roku będziemy mogli zmierzyć się z kolejnym świetnym projektem jakim będzie Harry Potter: Hogwarts Mystery. W świecie Pokemon Go stajemy się trenerem Pokemonów, natomiast świat Harrego Pottera po raz pierwszy pozwoli nam na całkowite utożsamienie się z bohaterami naszej młodości. Fascynacja wirtualną rzeczywistością już dawno przeniosła wielu z nas do życia w AR – obecnie staje się to coraz powszechniejsze i łatwiejsze.

Augmented Reality to cyfrowa rzeczywistość, do której możemy z łatwością się przenieść będąc w świecie fizycznym – jest to połączenie dwóch światów – realnego i wyimaginowanego. Dzięki kamerze, która rejestruje nasz faktyczny obraz możemy zsynchronizować elementy świata wirtualnego tak jak jest to w przypadku Pokemon Go. Któż z nas nie złapał pokemona na swoim łóżku lub biurku. Ponadto rozszerzona rzeczywistość płynnie łączy te dwa czynniki w odróżnieniu do rzeczywistości wirtualnej w której to odrywamy się od świata realnego i całkowicie przeskakujemy do świata fantastyki i animacji trójwymiarowych.

Wejście do świata AR jest obecnie bajkowo proste – wystarczą specjalne gogle, dzięki którym możemy widzieć świat inaczej bądź specjalna aplikacja w naszych smartfonach. Jeżeli chodzi o gogle, jeszcze kilka lat temu wyróżniały się one znacznie – masywne, zakładane na twarz niemalże całkowicie ją zakrywały – obecnie, najnowsze modele nie wyróżniają się w wyglądzie niczym od standardowych okularów. Dzięki specjalnym goglom, widzimy świat nieco inaczej, podobnie jak w filmach science-fiction lub fantasy, w których bohaterowie mogli kontrolować świat a także widzieć znacznie więcej niż inni. Używając specjalnych gogli jesteśmy w stanie dostrzec nazwy ośrodków kultury, sklepów a także wyświetlają nam się najnowsze sklepowe promocje – wszystko to co możemy znaleźć w standardowej wyszukiwarce googla. Działa to w pewnym sensie w celach marketingowych, nie wchodząc do sklepu wiemy, co w danej chwili możemy kupić a także jakie oferty są przygotowane. Bardzo często oferty są już spersonalizowane i dopasowane pod nasze potrzeby.

Technologia stara się zaskakiwać nas za każdym razem, nowy innowacyjny wymiar informacji nie tylko posiada bogatsze treści, ale pozwala na szybsze zapoznanie się z daną sytuacją, pozwala rozszerzyć nasze doświadczenia w danej kwestii a także jest znakomitą formą dostarczenia rozrywki.

Inwigilacja świata AR

Rozszerzona rzeczywistość w istocie ma wiele plusów ale również minusy. Nie chodzi tutaj tylko o zdrowie użytkowników, których oczy w przypadku korzystania z gogli narażone są na zbytnie obciążenie ale również masową inwigilację. Poprzez połączenie z dostępnymi wiadomościami zawartymi w wyszukiwarce może nagle się okazać, że nikt kogo mijamy na ulicy nie będzie anonimowy. Osoby, posiadające konta na portalach społecznościowych, udostępniający wiele informacji mogą posłużyć jako przykład. Spoglądając na świat poprzez takie gogle, dostarczymy do naszego mózgu z pewnością więcej szczegółowych informacji, ale może się okazać, że większość z nich będzie niepotrzebnym dodatkiem. Spoglądając na świat zwyczajnie, zazwyczaj dostrzegamy to, co nas interesuje, zapamiętujemy to co chcemy, a to co dla nas nieistotne puszczamy w niepamięć i nie rejestrujemy tych obrazów.

Wielu z nas nie przekonało się jeszcze do rozszerzonej rzeczywistości, ale nie wykluczone, że za kilkanaście lat stanie się to czymś normalnym. Musimy tylko nauczyć się łączyć świat realny z wirtualnym i czerpać z tego korzyści. Wpływ na użytkowanie z pewnością mają też aspekty fizyczne – zakładając gogle męczymy nasze oczy znacznie bardziej niż spędzając kilka godzin przed monitorem. Obrazy są niedoskonałe i po pewnym czasie męczą użytkownika przez co rezygnują oni z dalszej zabawy. Postęp w dziedzinie AR z pewnością szybko poszybuje do przodu to tylko kwestia czasu. Rywalizacja pomiędzy firmami produkującymi sprzęt do rozszerzonej rzeczywistości widoczna jest na każdym kroku. Dynamiczny rozwój sprzętu, wprowadzanie nowoczesnych rozwiązań sprawia, że posiadanie takiego gadżetu niebawem pochłonie amatorów gier komputerowych i świata wirtualnego.

AR w świecie rzeczywistym

Wykorzystani AR w grach to doskonały sposób na zdobycie miliona fascynatów takiego rozwiązania – przykładem może być wspomniane wyżej Pokemon Go, które zaledwie w tydzień zdobyło miliony aktywnych użytkowników, którzy do dnia dzisiejszego podążają szlakiem legendarnych stworzeń. Takie gry pozwalają nie tylko na nowoczesną zabawę na świeżym powietrzu ale także na rozbudowanie swojej wyobraźni.

Wykorzystanie AR na innych płaszczyznach okazuje się również drogocennym sposobem na ułatwienie wielu czynności. Symulacje przestrzenne z pewnością przydadzą się firmom architektonicznym. Również prezentacje produktów mogą ułatwić życie wielu marketingowcom, którzy nie tylko w łatwiejszy ale również znacznie szybszy sposób będą mogli zaprezentować lub zapoznać się z produktem lub całą ofertą. AR uznawane za lidera obecnej ery z pewnością maksymalnie zwiększy dopasowanie usług do potrzeb potencjalnych klientów.

AR to nie tylko sposób na przedstawienie rzeczywistości ale również maksymalnie zwiększenie wydajności pracowników. Obecnie technolodzy czy inny pracownicy chcąc dowiedzieć się informacji potrzebnych np. Do naprawienia maszyny muszą zaczerpnąć fachowej wiedzy np. Z Internetu czy książek – AR może znacznie szybciej wskazać sposób naprawy bądź przyczynę usterki. Wyobraźmy sobie, że spoglądamy na urządzenie, które jest zepsute i zaledwie po kilku sekundach pojawia się rozwiązanie i szczegółowy sposób naprawy. AR to idealny sposób na zwiększenie efektywności w wielu dziedzinach.

Korzystanie z wyobraźni może niebawem pozwolić nam na całkowicie oderwanie się od manualnych czynności. Może niebawem wzrok pozwoli nam na całkowity dostęp do wszelkich informacji, bez konieczności wyszukiwania poszczególnych fraz w sieci. Zdecydowanie AR ma wielki potencjał na to by wielkimi krokami wkroczyć w świat biznesu ale również zadatki na to, by być w pełni zaakceptowana jako potencjalny dodatek do życia rzeczywistego.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments