Na co zwrócić uwagę podczas zakupu komputera dla gracza aby zapewnić mu pełen komfort i satysfakcje z rozgrywki?

Porady/Wskazówki Warto przeczytać

Wybór komputera wydaje się prosty, lecz nie jednemu sprawia wiele problemów, co zakupić by nie „pluć” sobie później w brodę i nie żałować wydanych przez nas pieniędzy?

Coraz to więcej nowych tytułów gier, graczy także nie brakuje, lecz jaki komputer i podzespoły wybrać by spełnił nasze oczekiwania i zadowolenie z czasu spędzonego przy komputerze?

1. Karta graficzna – Jest to najważniejszy podzespół wraz z procesorem CPU, który ma za zadanie wykonywać wiele zaawansowanych obliczeń dzięki, którym stacja robocza jest w stanie ukazywać na ekranie monitora obraz. Gracz, który chce dobrać odpowiedni układ graficzny, spełniający jego wymagania musi zwrócić uwagę na wszystkie najważniejsze części karty graficznej takie jak:

Graficzna jednostka obliczeniowa GPU – Oferowane mamy jednostki graficzne od firmy NVIDIA, jak i AMD, które od wielu lat ze sobą konkurują. O wyborze nie powinna natomiast decydować firma produkująca rdzeń graficzny, lecz jego paramety. Powinniśmy zwrócić uwagę między innymi na wielkość taktowania karty — im większe tym przeważnie wydajniejsze, możliwość do podkręcania lub z góry podkręcone wersje z oznaczeniem „TI” w przypadku NVidii , lub „X” w przypadku AMD Nowsze rodziny procesorów gwarantują zazwyczaj lepsze osiągi, choć nie jest to regułą.

Pamięć VRAM – jest to rodzaj pamięci RAM (random Access memory) w układach kart graficznych, w której są zapisywane obliczenia wykonywane przez kartę graficzną. Najważniejszym aspektem przy wyborze tej pamięci w karcie jest jej wielkość. Obecnie najbardziej polecana jest pamięć o wielkości 4 GB, która bez problemu radzi sobie z odtwarzaniem wszystkich gier na najwyższych ustawieniach i rodzaj standardu pamięci. Obecnie najlepszy wybór standardu to zdecydowanie GDDR5, który na ten moment jest najnowszym i najsprawniejszym rozwiązaniem. Powinniśmy, również dobrać kartę ze solidnym chłodzeniem, aby zapobiec przegrzewaniu się lub spaleniu naszego sprzętu graficznego. Najlepszym chłodzone na ten moment są karty chłodzone cieczą, albowiem jest to jedno z droższych rozwiązań więc rozsądnym wyborem, będzie karta chłodzona dobrej konstrukcji wiatrakami.

2. Procesor obliczeniowy komputera CPU – Kolejna najważniejsza wraz z układem GPU jednostka w platformie komputerowej. W przypadku tego podzespołu w trakcie wyboru największą uwagę powinniśmy postawić na ilość jego rdzeni i wątków, słusznym wyborem będzie procesor cztero-rdzeniowy i częstotliwość taktowania owych rdzeni. Tak jak w przypadku kart graficznych im wyższe taktowanie i większa ilość rdzeni procesora, tym większe zapewnienie wydajności i prędkości wykonywanych obliczeń co przekłada się na większą płynność w grach komputerowych. W tym przypadku również ważny będzie dobór właściwego układu chłodzącego, często dołączone przez producenta chłodzenie nie spełnia naszych oczekiwań i potrafi bardzo się grzać więc, warto zaopatrzyć się w osobno kupiony układ chłodzący. W tym przypadku dobór producenta stanowi większą rolę. Należy przed zakupem zorientować się, który z procesorów konkurencyjnych firm spisuje się lepiej w tytułach w które zamierzamy grać, ponieważ wiele gier jest optymalizowanych pod konkretne jednostki GPU.

3.RAM — Kości pamięci, która jest wykorzystywana do wielu obliczeń i zbyt mała ilość posiadanej pamięci może skutkować wieloma ścinkami bądź uniemożliwić uruchomieniu gry, gdyż cała będzie wykorzystywana. Przy wyborze pamięci RAM najważniejszymi parametrami są pamięć-w tym momencie całkowicie wystarczającą graczowi jest pamięć o wielkości 8 gigabajtów, opóźnienie CL- im jest mniejsze, tym szybciej otrzymywane są dane, typ pamięć- obecnie najsprawniejszym rozwiązaniem są pamięci DDR4, Taktowanie pamięci-im większe, tym szybciej pamięć może obsłużyć określone zadanie.

Napęd dysku twardego — Obszar pamięci, w którym będą się znajdować wszystkie nasze dokumenty gry katalogi i różnego rodzaju inne dane. Najważniejszy aspekt to rodzaj dysku. Najbardziej popularne do wyboru w obecnych czasach są dysku SSD I HDD lub dyski składające się z hybrydy obu – SSHD. Dysk SSD jest skonstruowany z bardzo szybkiej pamięci Flash, która działa kilkuktrotnie szybciej niż HDD, lecz dysk HDD oferuje przeważnie większą ilość pamięci w gigabajtach i jest w wielokrotnie niższej cenie. Najlepszym wyborem będzie kupno dysku HDD o prędkości obrotowej 7200 rpm i wielkości 1 terabajta (1000 Gigabajtów) do przechowywania tytułów gier i większości plików takich jak dokumenty i muzyki i kupna SSD do instalacji systemu i kilku najczęściej granych gier komputerowych co zapewni największy komfort z użytkowania komputera. Nie polecane obecnie są dyski hybrydowe SSHD, gdyż na obecne czasy są nie w pełni sprawdzone i mają zawyżone ceny więc są dziś pewnego rodzaju „niewiadomą”

Kolejnym z ważnych elementów jest dobór właściwej płyty głównej. Najistotniejsze w jej wyborze jest właściwy socket (gniazdo procesora) aby był kompatybilny z posiadającą przez nas jednostką CPU, chipset, który również musi być kompatybilny z całą resztą. Nowsze Chipsety charakteryzują się wzmożoną wydajnością. Ostatnią rzeczą przy wyborze naszego motherboard są moduły takie jak dobrej jakości karta dźwiękowa i sieciowa.

7. Obudowa —  jednym z ostatnich  najważniejszych elementów jest obudowa naszej stacji komputerowej, która musi być dopasowana do standardu i wielkości płyty głównej i zapewniała odpowiednią wentylację naszej jednostki. Warto zaopatrzyć się w obudowę z dodatkowymi wentylatorami by zapewnić ciągłe chłodzenie wszystkich podzespołów.

8.Zasilacz – podzespół, który zapewni nam dopływ prądu do każdego ze sprzętów znajdujących się wewnątrz naszej jednostki. Jego moc musi starczyć na obsłużenie każdego z podzespołów bądź być większa, jeżeli w przyszłości będziemy chcieli wymienić jakąś część, która będzie wymagała większego poboru prądu. Zasilacz powinien być również od rekomendowanego producenta takiego jak np. Chieftec by uniknąć w przyszłości wybuchu bądź spięcia i porządny układ PFC minimalizujący utratę prądu.

 

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments