Konsola czy komputer? Wybór sprzętu gamingowego

Poradnik Warto przeczytać

Którą konsolę do gier wybrać? Oto jest pytanie. A może lepiej skupić się na komputerach stacjonarnych? W tym artykule postaramy się rozwiać wszystkie Wasze wątpliwości!

Czas nieubłaganie płynie, a co za tym idzie, bardzo prężnie rozwija się technologia. Rozwój dotyczy także sprzętu gamingowego. Z każdym rokiem wprawiony gracz staje przed wyborem nowych podzespołów, czy też całych zestawów, które mają uprzyjemnić mu rozgrywkę. Są też tacy, którzy swoją przygodę z grami dopiero zaczynają. Podstawowym więc pytaniem jest: Jaki sprzęt do grania wybrać? Istnieją dwa podstawowe rozwiązania. Można skupić się na kompletowaniu zestawu komputerowego, bądź zainwestowanie w konsolę do gier, która z przyczyn konstrukcyjnych jest wyborem nieco łatwiejszym. To na nich skupimy się na początku. Na rynku dominują dwa giganty w tej branży. Są to: Microsoft Xbox oraz Sony Playstation.

Którą z nich wybrać to kwestia sporna i bardzo często temat kłótni na portalach dyskusyjnych. My jednak zwrócimy dziś uwagę na aspekty techniczne, a nie na miłość do poszczególnych marek. Microsoft ma nam do zaoferowania Xboxa One, One S oraz One X. Sony zaś zaprezentowało nam Playstation 4 oraz Playstation 4 Pro. Najmocniejsze „zabawki” obu firm potrafią wyświetlać obraz w rozdzielczość 4K Ultra HD, obie posiadają ośmiordzeniowy procesor AMD Jaguar. Pod względem wydajności, przynajmniej na papierze to Xbox One X, wypada nieco lepiej od Playstation 4 Pro, jednak nie ma co się zrażać do tej drugiej, różnice są niewielkie. Inna kwestia to kontroler. To właśnie za pomocą pada komunikujemy się z konsolą. Jeśli będzie on niewygodny, może okazać się, że obcowanie ze sprzętem gamingowym będzie zwyczajnie nieprzyjemne. Według większości, tę bitwę wygrywa gamepad od Microsoftu. Za konsolą od Sony przemawia jednak biblioteka gier. Z reguły ludziom bardziej przypadają do gustu tytuły ekskluzywne właśnie na PS4. Którą z konsol wybrać? Mimo pewnych naszych sugestii, to nadal pytanie otwarte.

Co jednak, jeśli chcielibyśmy któryś ze starszych modeli? Poprzednia generacja to również królowanie ww. firm. Microsoft przedstawił nam Xboxa 360, zaś Sony: Playstation 3. Początkowe modele Xboxa były zdecydowanie nieudane, jednak producenci odrobili lekcje i modele z końca produkcji są już o niebo lepsze. Co na to Sony? Ich podstawowa wersja Playstation 3 przeszła dwa „liftingi”. Klientom przedstawiono wersję Slim, oraz wersję Super Slim. Na tą ostatnią warto zwrócić uwagę ze względu na dysk HDD o pojemności 500GB. Powstała także wersja 12GB, która była raczej próbą minimalizacji ceny produktu. Wadą poprzedniej generacji konsol jest fakt, że nie wychodzą na nią już nowe tytuły, jednak już aktualna biblioteka gier robi ogromne wrażenie. Przejdźmy teraz do świata komputerów stacjonarnych i laptopów gamingowych. Jest to świat zdecydowanie bardziej otwarty. Właściwie tylko fundusze i wyobraźnia mogą nas ograniczać w ciągłym rozbudowywaniu i modyfikowaniu swojego sprzętu do grania. W przypadku komputerów PC, pieniądze, które musimy przeznaczyć na w miarę dobry sprzęt to kwota rzędu 2500zł. Wystarczy nam to, by cieszyć się wszystkimi nowymi tytułami. Ciężkim wyborem może okazać się jednak wybór karty graficznej. Rynek kart graficznych bardzo mocno ucierpiał odkąd tak popularne jest kopanie kryptowalut. Ceny tych podzespołów drastycznie skoczyły. Ceny potrafią być wyższe nawet o kilka tysięcy. Pozostaje jeszcze kwestia laptopów gaminowych.

Chcąc posiadać dobry sprzęt przenośny do grania musimy przygotować się na niemały wydatek. Taka przyjemność kosztować nas będzie minimum 4-5 tysięcy złotych jeśli chcemy otrzymać produkt z względnie wyższej półki.

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie „co jest lepsze?”. Jedni wolą konsole, inni komputery osobiste. Wybór należy do Was. Najlepszą opcją jest przetestowanie obu platform i wybranie tej, która najbardziej będzie odpowiadać Waszym preferencjom.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments