Gry - czy tylko dla dzieci?

Gry – czy tylko dla dzieci?

Aktualności Bez kategorii

Gdyby przejść się wzdłuż alejek sklepu z elektroniką, można w bardzo prosty sposób zauważyć jak wiele w sprzedaży jest gier komputerowy (oraz oczywiście tych przeznaczonych na konsole).

Gdyby przejść się wzdłuż alejek sklepu z elektroniką, można w bardzo prosty sposób zauważyć jak wiele w sprzedaży jest gier komputerowy (oraz oczywiście tych przeznaczonych na konsole). Ich cena nie należy do najniższych, a jednak zdecydowanie duża grupa ludzi potrafi wydać na nie pieniądze. W szerszym spojrzeniu może wydawać się, że gry to przede wszystkim domena dzieci. Pogląd ten nie wytrzymuje próby dowodu w postaci osób faktycznie kupujących te gry. Zdecydowanie duża część z nich to osoby dorosłe. Doskonale zdają sobie z tego sprawę producenci, którzy nierzadko projektują gry zaadresowane do dorosłego odbiorcy. Gry są więc nie tylko rozrywką dla dzieci i młodzieży. Każdy może znaleźć to dla siebie, a wszystko za sprawą faktu, że gry są bardzo szerokim medium. Niestety na pierwszy rzut oka nie jest to zauważalne.

Zupełnie nowy model gier

Gry są tak interesujące głównie dlatego, że są bardziej złożone niż mogłoby się to wydawać. Na sukces gry składa się bardzo dużo składników. Pierwszym z nich jest szata graficzna. Dzisiejsze możliwości pozwalają na stworzenie gry bardzo ładnej dla oka. Jeżeli w grze pojawiają się krajobrazy albo widoki miasta, jest to po prostu miłe dla oka. Z drugiej strony zaawansowane ruchy postaci także robią wrażenie na graczu. Z tym elementem łączy się cały segment dotyczący rozgrywki. Jeżeli w gra oferuje rozgrywkę bardzo intuicyjną, ale jednak pozwalającą na dużą dozę swobody, gracz staje się bardziej zainteresowany. Stara się odkryć wszystko, co autorzy mają mu do zaproponowania. Łącząc tylko te dwa składniki, można dojść do wniosku, że gry mogą być bardzo interesujące dla dorosłej osoby, chociażby jako idealna odskocznia od pracy i obowiązków. Jest to rozrywka wciągająca i miła dla oka- dająca coś więcej niż tylko przyswajanie treści kreowanych przez autora. Z drugiej strony, widać wyraźnie że nacisk na treść jest bardzo ważny dla graczy. Dobra gra nie może opierać się tylko i wyłącznie na wyglądzie i możliwościach. Musi mieć dobrą fabułę, która wciągnie gracza. Najlepsze gry pozwalają graczowi dokonywać własnych wyborów mających wpływ na fabułę, przez co gracz ma kontrolę nad tym jak zachowuje się jego postać. Gry stają się zupełnie nowym medium, które może dać tyle samo co serial czy książka. Tworzą zamkniętą całość. Większość graczy nie będzie zainteresowanych pozycją, jeżeli ich nie wciągnie. Doskonałym kanałem do wciągnięcia gracza jest rozbudowana i wielowątkowa fabuła.

Na czym grać?

Oczywiście by cieszyć się maksymalnym wrażeniami, trzeba mieć do gry odpowiedni sprzęt. W Polsce przez długi okres pokutowało twierdzenie, że do gry najlepszy jest komputer. Możliwości gier jednak bardzo odbiegają od standardowego sprzętu i konieczne są jego częste aktualizacje. Wydaje się, że najlepszym sprzętem do gier pozostają specjalnie do tego zaprojektowane konsole. Nie starzeją się tak szybko, przez co są bardzo racjonalnym wydatkiem. Biorąc pod uwagę, że raz kupiona konsola będzie dawała radość przez długi czas, warto w nią zainwestować.

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments