Odsłonięte szyjki zębowe – przyczyny, objawy, leczenie

Dentysta Tuczno

Zachodniopomorskie

Odsłonięte szyjki zębowe to typowy problem. Dają nieprzyjemne obrazy i grożą rozwojem poważnych chorób, i w spokoju nawet utratą zębów. Niezależnie od uwagi tej chorób, należy się nią opanować i zastosować środki zaradcze.

Dentysta Płoty

Obnażanie szyjek zębowych to wynik „zatrzymywania się” albo i „obniżania” dziąseł. Nie dzieje się to z dnia na doba, ale proces tenże jest nieprawidłowy dla stanu przyzębia. Trzeba zgłosić się do periodontologa, który diagnozuje problem – bada okoliczności i zaleca optymalne postepowanie.
Przyczyny odsłaniania szyjek zębowych

wybielanie zębów ibright
wybielanie zębów ibright

Przyczyn pewno stanowić znacznie, choć najczęstsze spośród nich to wiek pacjenta, a też nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

zobacz również Ionic White

Niestety, problemy z przyzębiem to częściowo efekt naturalny, związany ze starzeniem się organizmu. Ujawnianie się szyjek zębowych u kobiet po pięćdziesiątce czy sześćdziesiątce nie jest jak zaskakującym. Co ciekawe, częściej rzecz dotyczy mężczyzn niż kobiet.

Niezależnie od wieku, przyczyną problemu bywa często też higiena. Również ta zła (niedoczyszczanie zębów, składający się na nich osad, zbyt rzadko zmieniana szczoteczka etc.), jak a ta przesadna (częste mycie zębów twardą szczoteczką przy stosowaniu złej techniki szczotkowania) mogą przyczyniać się do odsłaniania szyjek zębowych.
„Zanik dziąseł” (w wyniku kumulowania się płytki nazębnej i odkładania kamienia) powoduje również palenie papierosów.
„Cofanie” albo i „rzucanie się” dziąseł to niekiedy proces będący rezultatem wad zgryzu i nierównomiernie obciążonych spośród tego względu zębów.
Za obnażanie szyjek może odpowiadać czasami chorobliwe zgrzytanie zębami (bruksizm).
Przyczyną problemu bywa i zła dieta, niedożywienie, awitaminoza (niedobór witamin).
I, niektóre choroby ogólnoustrojowe generują problemy z przyzębiem (cukrzyca).

Objawy odkrytych szyjek zębowych

Zdrowe przyzębie przedstawia się różowymi dziąsłami, które szczelnie oblepiają ząb u nasady, dobrze przylegając do jego korony. Szyjki nie są odkryte, nie tworzą kieszonek dziąsłowych (szczelin pomiędzy zębem, a dziąsłem). Gdy świecą się szyjki zębowe, pojawiają się charakterystyczne symptomy.

Nadwrażliwość zębów na zimno, ciepło, a jeszcze na łagodny i nieprzyjemny smak również na dotyk to specjalny objaw obnażonych szyjek zębowych. Spotyka się jej przy spożywaniu posiłków czy piciu napojów o nazwanym smaku i temperaturze, jak również w dotyku z trudnym powietrzem, podczas mycia zębów etc. Uczucie jest nieprzyjemne, czuje się chwilowy, ale przeszywający ból.
W sukcesie odsłoniętych szyjek zębowych obserwuje się niekiedy (w trakcie mycia zębów) krwawienie dziąseł.
Obnażenie szyjki zębowej można zazwyczaj także zobaczyć. Odsłonięta cecha jest trudniejsza od reszty zęba.

Leczenie odsłoniętych szyjek zębowych

Leczenie zależy od podstawy powstania problemu, a jeszcze od zaawansowania choroby. Zazwyczaj wprowadza się jednak od zabiegów higienizacyjnych.

Piaskowanie i skaling to kluczowe czasy w leczeniu odsłoniętych szyjek. Zabiegi układa się w gabinecie stomatologicznym w obiekcie usunięcia płytki nazębnej i kamienia, aby zahamować (spowolnić) rozwój choroby. Profilaktycznie rozprzestrzenia się je co pół roku.

Potrzebna pewno żyć jednocześnie zmiana nawyków higienicznych. Przy odsłoniętych szyjkach zębowych przyjmuje się miękkich szczoteczek. Duża jest i technika szczotkowania – czyści się zęby ruchem wymiatającym (zazwyczaj w punkcie od dziąsła) Tak jest podawać irygatory i/lub szczoteczki soniczne, jakie nie doprowadzają do przesuwania się osadu nazębnego.

Dentysta Płoty

Warto zaopatrzyć się jeszcze w znaczące środki do higieny i pielęgnacji jamy ustnej. W sukcesie nadwrażliwości zębów nie powinno się używać past wybielających (ścierających). Trzeba wybierać te do zębów nadwrażliwych, z fluorem. Odpowiedzialne są także specjalne preparaty ochronne, które wspomagają remineralizację szkliwa.
Profilaktycznie, aby nie narażać się na ból, najlepiej unikać trudnego i nowego, a też słodkich napojów, owoców cytrusowych, słodyczy… Codzienną dietę należy wzbogacić w witaminy oraz minerały.
Czasami potrzebne jest podanie leczenia ortodontycznego, aby przyzębie funkcjonowało prawidłowo.
W wybranych przypadkach pojedyncze szyjki zębowe zakłada się materiałem kompozytowym.
W zaawansowanych stadiach choroby zabieg chirurgiczny bywa jedynym wyjściem. Pokrywa się wówczas odsłonięte szyjki zębowe tkanką wiązaną z podniebienia.

Źródło artykułu Odsłonięte szyjki zębowe

Dentysta Płoty

0 0 vote
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments